Polerowanie karoserii samochodu to podstawowa metoda pozwalająca na oczyszczenie jego powierzchni, usunięcie zabrudzeń niedoskonałości, a tym samym przywrócenie blasku i atrakcyjnej prezencji. Efekty polerowania samochodu mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, lub nawet dłużej, w zależności od zastosowanych technik polerowania oraz wykorzystanych środków chemicznych. W tym artykule przybliżamy najważniejsze zasady prawidłowo wykonanego polerowania samochodu oraz podpowiadamy jak uzyskać efekt długotrwały i zachwycający.
Zalecana częstotliwość polerowania pojazdu
Oczywistą sprawą jest, że zalecana częstotliwość polerowania pojazdu zależy od stopnia jako eksploatacji oraz warunków, w których się przemieszcza. Samochody wykorzystywane każdego dnia, w środowisku miejskim, a tym samym narażone na drobne uszkodzenia mechaniczne oraz opady atmosferyczne, mogą wymagać powtarzającego się polerowania co kilka miesięcy. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, gdy na lakierze samochodowym odkłada się śnieg, błoto, sól drogowa.
W przypadku pojazdów eksploatowanych rzadziej, poruszających się w stabilnych warunkach atmosferycznych, lub też poza środowiskiem miejskim, głównie na długim dystansie i drogach przyspieszonego ruchu, polerowanie może być realizowane raz na rok lub nawet raz na dwa lata.
Kiedy podjąć decyzję o polerowaniu lakieru samochodowego
Na polerowanie samochodu warto zdecydować się, gdy:
– lakier pokrywają widoczne z zarysowania lub matowienia
– samochód jest przygotowywany do sprzedaży
– pojawiają się zanieczyszczenia oporne w usunięciu
– przed sezonem zimowym, w celu przygotowania pojazdu do utrudnionych warunków.
Poza lakierem, warto też rozważyć polerowanie reflektorów, szyb, elementów metalowych i chromowanych.
Co wpływa na efektywność usługi polerowania?
Największy wpływ na trwałość procesu polerowania ma sposób jego wykonania, jak również zastosowane w tym celu środki. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie osoby przeprowadzającej polerowanie lakieru oraz dokładność wszystkich działań. Największy wpływ mają przede wszystkim:
– wykorzystana pasta lub inne środki polerujące,
– właściwie wyselekcjonowany pad polerski,
– wykorzystanie dodatkowych powłok zabezpieczających,
– doświadczenie oraz przygotowanie osoby realizującej polerowanie,
– sposób i warunki wykorzystania pojazdu bezpośrednio po zakończonym polerowaniu.
Przygotowując się do samodzielnego polerowania pojazdu warto skorzystać z pomocy fachowców i skonsultować zamierzoną do zastosowania chemię samochodową.
Co robić, aby zachować lakier w dobrym stanie?
Kierowcy decydujący się na polerowanie lakieru samochodowego powinni dbać o jego regularne czyszczenie, najlepiej w myjni z delikatnym natryskiem. Zalecamy unikać chropowatych gąbek lub innych szorstkich materiałów, które mogłyby spowodować pojawienie się rys na lakierze. Niektórzy rozważają też zastosowanie dodatkowych powłok ochronnych, które pozwalają zachować najlepszą prezencję lakieru, niezależnie od warunków środowiskowych i zabrudzeń, na które pojazd będzie narażony.